UX Alive 2017’nin açılış videosunu hatırlıyor musunuz?

UX Alive, Avrupa ve MENA bölgesinde uluslararası UX yıldızlarının düzenlediği sunum ve atölye çalışmalarından oluşan Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik konusundaki en büyük uluslararası etkinliktir. Her ikisi için de açılış videolarını yapıyor olmamızın yanı sıra iki yıldan beri bu etkinliğin sponsorlarından biri olmak bizim için büyük bir deneyim oldu.

UX Alive 17’nin açılış videosunun nasıl yapıldığını mı merak ediyorsunuz? Gelin de hikayesini sizlerle paylaşalım.

UX Alive 2017 Açılış Dizisi

En büyük kullanıcı deneyimi ektinliği

sunumlar & workshoplar ile

İstanbul’da

Konsept & Brief

Her şey beyin fırtınasına ve konseptin yaratılmasına yol açan bir fikir ile başlıyor. Talimatları müşterimizden ilk kez alışımızda etrafta dolaşan bir dolu fikir vardı. 2017’nin ana sloganı #deneyiminötesi idi ve müşterimizbugünün teknolojisini antik figürlerle karıştırarak büyük bir zıtlık yaratma ve de izleyicilerin kafasında üzerine kafa yormaları gerekecek büyük bir soru işareti bırakma fikrini ortaya attı.

Etkinlik konsepti hali hazırda şekillenirken, Userspots ana kimlik olacak bazı görseller üzerinde çalışmıştı. Bizim içinse zorluk, bu konsepti bir epik açılış videosuna nasıl sığdıracağımızdı.

Konsept taslakları Userspots’dan

Mood Board & Görsel Dünya

Bir sonraki adım ise, video projesine “canlı” bir ruh hali verecek ve duyguları izleyiciye aktaracak olan görsel dünyayı oluşturmaktı. Görselleri araştırmak ve görsel belgeleri toplamak ruh halinin nasıl olacağı hakkında kısa bir fikir veriyordu. Bir ruh hali panosu, dokulardan ekran görüntülerine veya çizimlerden renklere kadar her şey ile oluşturulabilir…

Objects & Elements
Colors & Textures
Atmosphere
Feeling

Mood board belirli bir stil veya konsepti uyandırmak veya yansıtmak üzere tasarlanmış görseller, materyaller, metin parçaları ve benzerlerinin düzenlenmesidir. Bu fazlasıyla önemli bir adımdır.

Storyboard & Stil Kareleri

Akış yazıldıktan sonra, videonun zaman çizelgesini oluşturan bir hikaye tahtası ile görselleştirilecektir. Hikayenin akışı, tasarımcılara hikayeyi izleyiciye doğru anlatmak açısından doğru sırada olup olmadıklarına dair bir fikir vererek görselleştirilmeye başlar.

Şimdi sıra sahneler üzerinde çalışmada ve bu, en üst yaratma işleminin devreye girdiği anlamına geliyor. 3D modeller, tekstüre etme ve bazı kamera açıları sabit çerçeveler ile test ediliyor.

Apollo astronot kaskını taktı,

Pavlusakıllı saatini taktı.

Harekete hazırız!

Düzenleme ve İnce Ayar

Ayrı ayrı sahnelerimiz var. Tek bir video oluşturmak için sahnelerimizin videolarını bir araya getirmek amacıyla onları düzenlemenin zamanı geldi bile. İnce ayar ise son adımımız olacak. Videomuz için istediğimiz çıktıyı alana kadar bazı renk düzeltmeleri ve görsel efektler uygulanacak.

İnce ayarı yapılmış bir sahne

İnce ayar işlemi, nihai ürününüzden ne tür çıktılar istediğinize bağlıdır. Önceki ve sonraki halini görmek için yukarıdaki sahnenin ince ayarını kontrol edebilirsiniz. Bu videoda bazı görsel efektler, renk düzeltmeleri ve kompozisyonlar kullanıldı. Bazı küçük dokunuşların videonun verdiği hissi nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz.

Tüm bu görsel çalışmaların yanı sıra, videonuz için son etkiyi yaratmada ses tasarımı ve müzik devreye giriyor.

Son videodan bazı ekran görüntüleri

Voila! İzlenmeye hazır!

Videomuz artık izlenmeye hazır. Bu videonun UX Alive 2017 için nasıl yaratıldığı ile ilgili fikir aşamasından başlayarak etkinliğin açılışında sunulduğu ana kadar anlatmaya çalıştık. Bir video ile mesaj iletmek seyircilerle etkileşimde bulunma konusunda her zaman güçlü bir yoldur, her zaman “Alive” yani canlıdır. Umarızzevk almışsınızdır!

Göz attığınız için teşekkür ederiz. Her türlü sorunuz veya sorgunuz için hello@epikisler.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

UX Alive 2017 açılışını yapmanın yeterince epik olduğunu kim düşünüyor? Siz karar verin.

UX Alive 2017 Açılış Dizisi

UX Alive Berlin’in Bir Parçası Olun!

Berlin’de 16 – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında UX Alive Kullanıcı Deneyimi ile tanışın, öğrenin ve ilham alın.
İlham verici konuşmalarile canlı ve uygulamalı atölye çalışmaları çok yakında.

See More Details